Finalists announced for the 18th Annual SPA Awards

Honouring excellence in Australian screen production
Screen Producers Australia (SPA) today announced the finalists in the 18th Screen Producers Australia Awards. The Awards celebrate great Australian screen productions; honour the skill, accomplishment, and imagination of its production businesses; aim to increase awareness of the role producers play in creating Australian screen stories; and spotlight the importance of international trade to screen businesses.

This year, 46 production businesses have been recognised across 13 categories of film, television and interactive productions. Finalists in each category will now be voted on by the SPA Membership, with the production receiving the highest number of votes declared the award recipient.

“The quality of Australian screen content produced this year has been exceptional, and I congratulate all of the finalists for being selected in such a competitive environment,” said SPA CEO, Matthew Deaner. “Thank you to all our members who took the time to enter the Awards, your work continues to promote and strengthen the Australian screen industry. We urge producers to continue to #MakeItAustralian and look forward to celebrating our industry’s collective achievements in November.”

The Award recipients will be revealed at the prestigious Screen Producers Australia Awards ceremony which takes place at the Forum Theatre, Melbourne on Thursday, 22 November 2018 on the final night of SCREEN FOREVER (20 – 22 November 2018).
The full list of finalists in the Production Award categories are:


SERIES

Animated Series Production of the Year
Kitty is Not a Cat, BES Animation
Jar Dwellers SOS, Viskatoons
Children’s Series Production of the Year
Drop Dead Weird, Ambience Entertainment & Air Pig Productions
Grace Beside Me, Magpie Pictures
Mustangs FC, Matchbox Pictures
My Year 7 Life, Princess Pictures
The New Legends of Monkey, See-Saw Films
Comedy Series Production of the Year
Sammy J, Buxstock Entertainment
Rosehaven, Guesswork Television
Shaun Micallef’s Mad As Hell, ITV Studios Australia
Squinters, Jungle Entertainment
Sando, Jungle Entertainment
Drama Series Production of the Year
Rake, Easy Tiger Productions
Wentworth, FremantleMedia Australia
Harrow, Hoodlum
Mr Inbetween, Jungle Entertainment & Blue-Tongue Films
The Secret Daughter, Screentime
Light Entertainment Series Production of the Year
Gruen, CJZ
Talkin’ Bout Your Generation, ITV Studios Australia
The Voice, ITV Studios Australia
Everyone’s A Critic, Matchbox Pictures
Hughesy We Have A Problem, Screentime
Telemovie or Mini Series Production of the Year
Mystery Road: The Series, Bunya Productions
Sunshine, Easy Tiger Productions
Picnic At Hanging Rock, FremantleMedia Australia
Safe Harbour, Matchbox Pictures
Romper Stomper, Roadshow Rough Diamond
Online Series Production of the Year
F*!#ing Adelaide, Closer Productions
Deadlock, Every Cloud Productions
A Message From Malcolm, Future Pictures
Homecoming Queens, Generator Pictures
The Edge Of The Bush, Guesswork Television
Kiki and Kitty, Porchlight Films
The Kununurra Kid, Princess Pictures
Gun Ringer, Ronde Pty Ltd
Reality Series Production of the Year
Great Australian Bake Off, FremantleMedia Australia
Love Island, ITV Studios Australia
I’m A Celebrity Get Me Out Of Here!, ITV Studios Australia
Real Housewives of Melbourne, Matchbox Pictures
DOCUMENTARY
Documentary or Documentary Series Production of the Year
Muslims Like Us, CJZ
Body Hack 2.0, Essential Media and Entertainment
The Ghan, Mint Pictures
Outback Opal Hunters, Prospero Productions
Anh’s Brush with Fame, Screentime
Feature Documentary of the Year
Wik vs Queensland, Bent3Land Productions
Finke: There and Back, Brindle Films
Living Universe, Essential Media and Entertainment
China Love, Media Stockade
Gurrumul, Resolution Media
FEATURE FILM
Feature Film of the Year
Berlin Syndrome, Aquarius Films
Gringo, Blue-Tongue Films
Sweet Country, Bunya Productions
Upgrade, Goalpost Pictures
Brothers’ Nest, Jason Byrne Productions
Ladies in Black, Lumila Films
Breath, Windalong Films and See Pictures in partnership with Gran Via Productions
The Second, Sense & Centsability
SHORT FILM
​Short Film Production of the Year
Welcome to Country, Bent3Land Productions
Black Lips, Brick Road Pictures
Lost & Found, Lucy Hayes
Remembering Agatha, See Pictures
Joy Boy, unko
INTERACTIVE
Interactive or Game Production of the Year
Every King Tide, Bunya Productions
30 Minutes of Danger, Happening Films & The Pulse Originals
Wentworth VR, Start VR & FremantleMedia Australia
Dimensions VS, TeePee Studios

Honouring excellence in Australian screen production
Screen Producers Australia (SPA) today announced the finalists in the 18th Screen Producers Australia Awards. The Awards celebrate great Australian screen productions; honour the skill, accomplishment, and imagination of its production businesses; aim to increase awareness of the role producers play in creating Australian screen stories; and spotlight the importance of international trade to screen businesses.
This year, 46 production businesses have been recognised across 13 categories of film, television and interactive productions. Finalists in each category will now be voted on by the SPA Membership, with the production receiving the highest number of votes declared the award recipient.

“The quality of Australian screen content produced this year has been exceptional, and I congratulate all of the finalists for being selected in such a competitive environment,” said SPA CEO, Matthew Deaner. “Thank you to all our members who took the time to enter the Awards, your work continues to promote and strengthen the Australian screen industry. We urge producers to continue to #MakeItAustralian and look forward to celebrating our industry’s collective achievements in November.”
The Award recipients will be revealed at the prestigious Screen Producers Australia Awards ceremony which takes place at the Forum Theatre, Melbourne on Thursday, 22 November 2018 on the final night of SCREEN FOREVER (20 – 22 November 2018).
The full list of finalists in the Production Award categories are:

SERIES
Animated Series Production of the Year
Kitty is Not a Cat, BES Animation
Jar Dwellers SOS, Viskatoons
Children’s Series Production of the Year
Drop Dead Weird, Ambience Entertainment & Air Pig Productions
Grace Beside Me, Magpie Pictures
Mustangs FC, Matchbox Pictures
My Year 7 Life, Princess Pictures
The New Legends of Monkey, See-Saw Films
Comedy Series Production of the Year
Sammy J, Buxstock Entertainment
Rosehaven, Guesswork Television
Shaun Micallef’s Mad As Hell, ITV Studios Australia
Squinters, Jungle Entertainment
Sando, Jungle Entertainment
Drama Series Production of the Year
Rake, Easy Tiger Productions
Wentworth, FremantleMedia Australia
Harrow, Hoodlum
Mr Inbetween, Jungle Entertainment & Blue-Tongue Films
The Secret Daughter, Screentime
Light Entertainment Series Production of the Year
Gruen, CJZ
Talkin’ Bout Your Generation, ITV Studios Australia
The Voice, ITV Studios Australia
Everyone’s A Critic, Matchbox Pictures
Hughesy We Have A Problem, Screentime
Telemovie or Mini Series Production of the Year
Mystery Road: The Series, Bunya Productions
Sunshine, Easy Tiger Productions
Picnic At Hanging Rock, FremantleMedia Australia
Safe Harbour, Matchbox Pictures
Romper Stomper, Roadshow Rough Diamond
Online Series Production of the Year
F*!#ing Adelaide, Closer Productions
Deadlock, Every Cloud Productions
A Message From Malcolm, Future Pictures
Homecoming Queens, Generator Pictures
The Edge Of The Bush, Guesswork Television
Kiki and Kitty, Porchlight Films
The Kununurra Kid, Princess Pictures
Gun Ringer, Ronde Pty Ltd
Reality Series Production of the Year
Great Australian Bake Off, FremantleMedia Australia
Love Island, ITV Studios Australia
I’m A Celebrity Get Me Out Of Here!, ITV Studios Australia
Real Housewives of Melbourne, Matchbox Pictures

DOCUMENTARY
Documentary or Documentary Series Production of the Year
Muslims Like Us, CJZ
Body Hack 2.0, Essential Media and Entertainment
The Ghan, Mint Pictures
Outback Opal Hunters, Prospero Productions
Anh’s Brush with Fame, Screentime
Feature Documentary of the Year
Wik vs Queensland, Bent3Land Productions
Finke: There and Back, Brindle Films
Living Universe, Essential Media and Entertainment
China Love, Media Stockade
Gurrumul, Resolution Media
FEATURE FILM

Feature Film of the Year
Berlin Syndrome, Aquarius Films
Gringo, Blue-Tongue Films
Sweet Country, Bunya Productions
Upgrade, Goalpost Pictures
Brothers’ Nest, Jason Byrne Productions
Ladies in Black, Lumila Films
Breath, Windalong Films and See Pictures in partnership with Gran Via Productions
The Second, Sense & Centsability
SHORT FILM
​Short Film Production of the Year
Welcome to Country, Bent3Land Productions
Black Lips, Brick Road Pictures
Lost & Found, Lucy Hayes
Remembering Agatha, See Pictures
Joy Boy, unko
INTERACTIVE
Interactive or Game Production of the Year
Every King Tide, Bunya Productions
30 Minutes of Danger, Happening Films & The Pulse Originals
Wentworth VR, Start VR & FremantleMedia Australia
Dimensions VS, TeePee Studios

No comments yet.

HAVE SOMETHING TO SAY?